Linux Röportaj

sistemlinux.org sitesinden Polat Büyükarslan Bey’in sorularını cevaplamaya çalıştık. Sorular ve sitenin linki aşağıdadır:
Soru: Linux’e ilk olarak ne zaman başladınız? Başlangıç hikayenizden bahsedebilir misiniz? Soru: Sizce Linux kullanılmalı mı? Cevabınız evet ise neden?
Soru: Kaç yıldır GNU/Linux dağıtımlarını kullanıyorsunuz?
Soru: Bugüne kadar hangi GNU/Linux dağıtımlarını kullandınız?
Soru: En beğendiğiniz GNU/Linux dağıtımını nedeniyle birlikte söyleyebilir misiniz? Soru: Linux’te şu da olsa çok iyi olurdu dediğiniz, eksik yönleri var mı? Varsa nelerdir? Soru: Sizce Linux ile Windows arasında güvenlik yönünden ne gibi farklılıklar var? Soru: Sizce Linux’un Windows’a göre daha iyi olduğu yönleri nelerdir?
Soru: Linux’te oyun sıkıntısı olduğu bir gerçek. Hatta sırf Windows’ta oynadığı oyunları Linux’te oynayamadığı için Linux’e geçmeyenler de oluyor. Fakat son zamanlarda Valve, Steam’i Linux’e getirerek oyunların Linux’e gelmesini sağladı. Diğer oyun rmaları da yavaş yavaş buna ayak uyduracak gibi görünüyor. Peki siz Linux’teki bu gelişme için ne düşünüyorsunuz?
Soru: Linux’un geleceğini nasıl görüyorsunuz? İleride Windows’a karşı ciddi bir rakip olabilir mi?
Soru: Ülkemizde Linux’un kullanım oranı bir hayli düşük. Sizin gözlemleyebildiğiniz kadarıyla yurt dışında
durum nasıl?
Soru: Linux konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere (hem son kullanıcılar hem de yazılımcılar için) önerebileceğiniz kaynaklar, siteler var mı?
Soru: GNU/Linux eskiden daha çok sistem yöneticilerinin kullandığı bir işletim sistemiyken bugün GNU/Linux dağıtımları herkesin kullanabileceği kadar basit bir hale geldi. Buna rağmen Linux’e karşı ön yargılı davrananlar var. Linux kullanmak isteyip de çekinenlere ne gibi tavsiyeleriniz olurdu?

www.sistemlinux.org

(1 visits today)

You might be interested in

İlgili Ders