SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun
Java Ders 3.14 - JAVA ile Veritabanına Bağlanmak 3
İzlenme :3111

Tarih :07 Aralık 2011
Bu dersimizde JAVA ile veritabanı işlemlerine bir data access layer oluşturarak devam ediyoruz.

İlgili Ders

Java Programlamaya Giriş, JSP ve Veritabani İşlemleri

javaJSP, sunucu tarafında çalışan bir “şey”dir. Bir programlama dilidir diyemiyoruz çünkü değil, kendisi bir Java teknolojisi. Ne işe yarıyor? Kurumsal düzeyde (enterprise level), dinamik web uygulamaları yapmaya yarıyor, yani PHP, ASP, ASP.NET gibi şeylerin Java tarafındaki eşdeğeri.

1. Temel Kavramlar ve Giriş

Her neyse, tüm bunları geçersek, diyelim ki elimizde bir adet kişisel bilgisayarımız var ve JSP ile birşeyler yapmak istiyoruz. O halde öncelikle JSP için çalışma ortamını ayağa kaldırmak gerekiyor.
ASP,PHP dünyasından gelen kişilerin JSP macerasında yardımcı olması açısından belirtmekte fayda var ki JSP dünyasında kavramlar biraz farklı, yapılan işler aynı olmasına rağmen. Bunlar şöyle:

SERVLET: Mesela servlet denilen birşey var: Bu JSP’nin php ve asp’den farkını koyuyor biraz aslında: Servlet, yazılan jsp sayfasının java koduna çevrilmiş hali. Yazılan her jsp sayfası java koduna çevriliyor (servlet) ve o sayfa istendiğinde bu servlet (java kodu) çalıştırılıp onun çıktısı tarayıcıya gönderiliyor. Yani bu ne demek? Adresi yazdınız: http://birsite.com/sayfa.jsp Bu adresi karşılayan web sunucusu bu jsp’den oluşturulmuş servlet’i bulur onu çalıştırır ve çıktısını size gönderir. (ASP’de istenen sayfa direkt asp sayfası oluyor, sunucu da derlenmiş bir asp kodunu çalıştırmayıp, istek yapıldığında ASP sayfasını “parse” ediyor).

UYGULAMA SUNUCUSU: Ya da yabancıların dediği gibi: “Application Server”. Ben kendi halinde bir ASP programcısıykene bir tane IIS vardı, bu da web sunucusuydu sayfayı yazar wwwroot’un içine koyardık, o da paşa paşa çalışırdı. JSP ile de web sayfası yapıyorsak, bir “web sunucu”suna koymamız gerekir. E o zaman bu uygulama sunucusu da ne ola ki? diye kafa karışıklığı olabilir. Bende olmuştu en azından.Şimdi durum şöyle: jsp ile yazılan sayfalar bu “servlet”lere çevriliyor ya.. O servletler de bildiğimiz java sınıfları ya.. Haliyle onlar bir java uygulaması oluyor. E bu durumda da jsp ile yazılan şey aslında bir web sitesi, ya da dinamik web sitesi değil bir “web uygulaması” oluyor. Bunu sunan şey de bir web sunucusu değil bir “uygulama sunucusu” oluyor.

 
 
 
 
 
Kullanıcı:guru
İlişkili Videolar