SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun

Fireworks Dilimler, Rollover'lar ve Sıcak Noktalar


Add this to your website

fireworks

Fireworks yeni konular ve yeni videolar


Dilimler, Fireworks uygulamasında etkileşim oluşturmak için kullanılan temel oluşturma bloklarıdır. Dilimler web nesnesidir; görüntüler olarak değil, sonuçta HTML kodu olarak bulunur. Katmanlar panelindeki Web Katmanı yoluyla bunları görüntüleyebilir, seçebilir ve yeniden adlandırabilirsiniz. Bu bölüm dilimlemeye odaklı kavramları ele alır ve etkileşimi web sayfalarınıza katmak üzere dilimleri kullanmak için gerekli işlemleri verir.


Fireworks Dilimler 1 Giriş
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:4990
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 2 Rollover Resimleri
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:5665
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 3 Dilim Eklemek
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:5484
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 4 Rollover Davranışları
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:6442
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 5 Popup Menüler
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:4559
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 6 Optimizasyon
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:2924
Tarih:06-03-2009


Fireworks Dilimler 7 Turkce Ayarların Yapılması
Detaylar:Fireworks
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:3616
Tarih:06-03-2009


Dilimlere etkileşim eklemek için sürükle ve bırak yöntemini kullanarak, çalışma alanında rollover ve görüntü takas etme efektlerini hızlıca oluşturabilirsiniz. Davranışlar panelinde atanmış davranışları görüntüleyebilir ve bu paneli kullanarak daha karmaşık etkileşimler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, sıcak noktalarla da etkileşimi web sayfalarınıza dahil edebilirsiniz. Sıcak noktalar, bir HTML belgesindeki sıcak bir bölgeyi tanımlayan HTML kodunu ifade eden, bir görüntü eşlemesi oluşturmak için kullanılır. Bu bölgeler zorunlu olarak bir yere bağlanmaz, sadece bir davranışı tetikler veya alternatif metni tanımlar. Sıcak noktalar fare olaylarını da alabilir, böylece JavaScript davranışlarının dilimler içinde etkilenmesi sağlanır.
Dilimleri oluşturma ve düzenleme

Dilimleme, bir Fireworks belgesini daha küçük parçalara böler ve her parçayı ayrı bir dosya olarak dışa aktarır. Dışa aktarma üzerine, Fireworks ayrıca, bir tarayıcıdaki grafiği yeniden birleştirmek için tablo kodu içeren bir HTML dosyası oluşturur.

Bir görüntüyü dilimlemenin önemli en az üç avantajı vardır:

En İyileştirme

Web grafik tasarımının zorluklarından biri kaliteden ödün vermeden görüntülerin hızlıca yüklenmesini sağlamaktır. Dilimleme, en uygun dosya formatı ve sıkıştırma ayarlarını kullanarak her dilimi ayrı ayrı en iyileştirme olanağı sağlar.

Etkileşim

Fare olaylarına yanıt veren alanlar oluşturmak için dilimleri kullanabilirsiniz.

Web sayfasının bölümlerini güncelleme

Dilimleme, sık sık değişen bir web sayfasının bölümlerini kolayca güncellemenizi sağlar. Örneğin, şirketinizin web sayfasında aylık olarak değişen bir ayın elemanı bölümü olabilir. Dilimleme, bütün sayfayı değiştirmeden sadece çalışanın adını ve fotoğrafını hızlıca değiştirebilmenizi sağlar.
Dilimleri etkileşimli yapma

Fireworks uygulamasında etkileşim oluşturmak için kullanılan temel oluşturma blokları dilim nesneleridir. Fireworks dilimleri etkileşimli yapmak için iki yol sunar:

• Rollover'ı sürükleme ve bırakma yöntemi, bir dilimi etkileşimli yapmanın en kolay yoludur. Sadece bir dilimin davranış tutamacını sürükleyip, bunu hedef dilim üzerine bırakarak, kolayca basit bir etkileşim oluşturabilirsiniz.

• Davranışlar paneli, daha karmaşık etkileşimler oluşturmanıza olanak sağlar. Davranışlar panelinde, dilimlere ekleyebileceğiniz çeşitli etkileşimli davranışlar bulunur. Birden çok davranışı tek bir dilime ekleyerek, ilginç efektler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, etkileşimli davranışları tetikleyen çeşitli fare olayları arasından da seçim yapabilirsiniz.

Fireworks davranışları, Dreamweaver davranışları ile uyumludur. Bir Fireworks rollover'ını Dreamweaver uygulamasına dışa aktardığınızda, Dreamweaver Davranışlar panelini kullanarak Fireworks davranışlarını düzenleyebilirsiniz.
Dilimleri dışa aktarma için hazırlama

Özellik denetçisini kullanarak, dilimlere bağlar ve hedefler atayarak dilimleri etkileşimli yapabilirsiniz. Ayrıca, bir görüntü yüklenirken bir tarayıcıda görüntülenmek üzere alternatif metin belirleyebilirsiniz. Ek olarak, seçilen bir dilimi en iyileştirmek için bir dışa aktarma dosya formatı seçebilirsiniz. Özellik denetçisi minimize edilmişse, bütün dilim özellikleri görmek için sağ alt köşedeki genişletme okunu tıklatın.

Özellik denetçisini veya Katmanlar panelini kullanarak, dilimlere özgün adlar verebilirsiniz. Fireworks belirlediğiniz adı, dışa aktarma için dilimleme işleminden oluşturulan dosyaları adlandırmak için kullanır. Özellik denetçisi veya Katmanlar panelinde bir dilim adı girmezseniz, Fireworks dışa aktarma üzerine sizin için dilimleri otomatik olarak adlandırır. Fireworks uygulamasının HTML Ayarı iletişim kutusu yoluyla kullandığı otomatik isimlendirme kuralını değiştirebilirsiniz.

Fireworks, dilimlenmiş bir Fireworks belgesini bir HTML dosyası veya bir grafik dosyaları serisi olarak dışa aktarır. HTML Ayarı iletişim kutusunu kullanarak, dışa aktarılan HTML dosyası için özellikleri tanımlayabilirsiniz.