SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun

Ram Çeşitleri Nelerdir ve Ram´ler Nasıl Çalışır


Add this to your website

ram

 

Bu videomuzda, çok merak edilen bir konu olan sistem RAM belleklerinin nasıl çalıştıkları konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.Ram lerin SDR-RAM, DDR-RAM, DDR II RAM, RDRAM ve DDR III RAM gibi çeşitleri vardır, ram ler ve ram çeşitleri hakkında daha fazla bilgi için videoyu izleyiniz.

Kaynak: www.cizgi-tagem.org - egitim.pclabs.com.tr

 

Ram Çeşitleri ve Ram´ler Nasıl Çalışır
Detaylar:Ramlerin nasıl çalıştığını ve çeşitlerini inceliyoruz.
Ekleyen:ASB
Beğenilme:
İzlenme:14171
Tarih:16-04-2009

Bellek (RAM) nedir?
Detaylar:Bilgisayarınızdaki belleğin, bir diğer ifadesiyle ram in ne olduğunu son derece basit şekilde anlatıyoruz. videoda kısaca belleğin ne olduğu ve nasıl kullanıldığını göreceksiniz. daha sonra bellekle ilgili en basit bilgileri üç madde halinde toparlıyoruz
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:7283
Tarih:09-01-2010

Notebook bilgisayarlara ram bellek nasıl eklenir
Detaylar:Dizüstü bilgisayarlara nasıl ram ekleme upgrade işlemi yapılacağını izleyin
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:5577
Tarih:01-11-2010

Masaüstü bilgisayarın belleklerinin değiştirilmesi Ram upgrade
Detaylar:Masaüstü sisteminizin belleklerini artırmak istediğinizde, dikkat edilmesi gerekenleri anlatan bir video rehber hazırladık.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:9432
Tarih:09-01-2010

MacBook bilgisayarda bellek RAM değişimi nasıl yapılır
Detaylar:Macbook unuzun belleğinin yetersiz gelmeye başladığını hissediyorsanız bellek yükseltmesini düşünmelisiniz. bunun için bilgisayarınızı srvise götürmenize göndermenize gerek yok. tabii öncelikle macbook’la uyumlu olduğunu bildiğiniz bir(ya da bir çift) bellek modülü almış olmalısınız. ayrıca videoda verdik not olarak ama- vida yerlerine azami dikkat göstermelisiniz çünkü bazı vidaların boyutları farklı.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:6090
Tarih:09-01-2010

32 bit işletim sisteminde bellek niye sınırlıdır
Detaylar:32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız normal koşullarda bellek üst sınırınız 4 gb olur. 6 ya da 8 gb bellek satın alıp taksanız bile bunu kullanamaz, 4 gb bellek görürsünüz. nedeni videoda.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:4962
Tarih:09-01-2010

Ram Bellek Arabirim Genişliği Nedir
Detaylar:Bellek arabirim ya da arayüz genişliği özellikle ekran kartlarında çok sık konuşulan bir özellik: Çoğu kez bir ekran kartının 128 bit mi 256 bit mi? diye değerlendirildiğini görüyoruz. bu tartışmalarda bahsedilen şeyin aslında ne olduğunu açıklıyoruz.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:3873
Tarih:09-01-2010

Ram Bellek bantgenişliği nedir ?
Detaylar:Bu konu çoğu kez ekran kartı karşılaştırmalarında geçer; daha doğrusu geçmez ama geçmesi gerekir.forumlarda kullanıcıların iki ekran kartını karşılaştırırken bellek arabiriminin 128 ya da 256 bit olması gibi parametrelere göre üstünlükleri belirlemeye meyilli olduğunu görürsünüz. ancak bellek tipi ve frekans farklılıklarından dolayı bellek arabirim genişliği performansın tek etkeni olmaktan çıkar; yeteri kadar hızlı belleklere sahip 128 bit bellek arab...
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:4621
Tarih:09-01-2010

Ram Belleklerinizi İstediğiniz Hızda Çalıştırın
Detaylar:Bellekler spesifikasyonlarından yukarıda çalışmayabilirler ve anakartlar da bazen sırf güvenli tarafta kalıp açılabilmek için bellek modüllerinizi spesifikasyonlarından düşük bir hızda çalıştırarak ayarı kullanıcıya bırakır. ddr2-1066 olarak aldığınız belleğin ddr2-800 çalışması bundan olabilir.bios ta bellek frekansını elle yapılandırarak bunu çözebilirsiniz.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:6433
Tarih:09-01-2010

Efektif Frekans nedir? Ram lerde Veriyolu Aktarım Hızı
Detaylar:Özellikle bellek frekanslarında belirgin olmakla birlikte veriyollarının çalışma ve efektif frekansları sık sık karıştırılır. buna kısaca bir açıklama getirmeye çalıştık.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:3412
Tarih:06-03-2010

4 GB RAM i neden daha düşük görüyorum ?
Detaylar:32 bit işletim sistemlerinde niye 4 gb tan fazla bellek kullanamadığınızı açıklamıştık. aslında bu kadarını bile kullanamıyorsunuz. pratikte durum bundan da beter. microsoft, önlem olarak örneğin 32 bit vista için 3.12 gb gibi bir sınırlama getiriyor. 3.12 gb yukarısında belleğe erişebileceğiniz adresler doğrudan donanıma rezerve edildiği için kullanamıyorsunuz. Üstelik güncellemeyle gelen, windows vista bilgi panelindeki 4.00 gb ibaresi bunu değiştirmiyor; b...
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:2948
Tarih:06-03-2010


İçeriği itibariyle oldukça teknik bir konu olan bu konuyu elimizden geldiğince anlaşılır ve sizleri sıkmadan ele almayı hedefliyoruz. Umarım başarılı oluruz. Gelin beraberce bellekler konusundaki keşfimize başlayalım.

Tanım

PC'lerimizdeki bellekler, sistemde yer alan işlemci ve grafik kartları gibi veri yaratan ve işleyen birimlerin ortaya çıkardığı verilerin uzun ya da kısa süreli olarak saklandığı işlevsel birimlerdir. Sabit disk sürücüler, sistem RAM'leri, işlemcilerin içindeki cache diye tabir edilen bellekler, BIOS'un saklandığı EPROM'lar, grafik kartlarının üzerindeki RAM'ler, CD'ler, disketler v.s. hepsi PC'lerde yer alan bellek türleridir.

Bellek kavramı bu derece geniş bir konu olmasına rağmen bu yazıda konumuz olan bir çoğumuzun oldukça aşina olduğu, hep daha fazla olmasını hayal ettiğimiz ve hatta yeri geldiğinde overclock denemelerimize bile dahil ettiğimiz sistem RAM'i denilen bellekler. Peki RAM ne demek? RAM, İngilizcesi Random Access Memory, Türkçesiyle Rastgele Erişilebilir Bellek kelimelerinin başharflerinden oluşan bir kısaltma. Bu noktada, belleklerin RAM'ler ve Sadece Okunabilir Bellekler yani ROM'lar (Read Only Memory) şeklinde sınıflandırıldığını hatırlatmak isteriz. RAM'ler veriyi saklamak için beslemeye yani elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğu halde ROM'lar besleme olmasa bile veriyi saklayabilirler. Ayrıca, ROM'lar genellikle, kısaltmanın açılımından da anlaşıldığı gibi sadece okuma amacıyla kullanılırlar. Üzerlerinde saklı verinin kullanıcı tarafından kolayca değiştirilmemesi hedeflenir.

 

RAM'lerin en başta gelen özelliklerinden birisi – ki RAM ismini almalarından sorumlu olan da budur - sakladıkları verilere manyetik teyplerdeki ya da CD-ROM'lardaki sıralı erişimin aksine, sırasız ve hızlı bir şekilde rastgele erişime imkan vermeleridir. Erişimde sağladıkları hız, RAM'lerin sistemde bu denli önemli ve performansı belirleyici olmalarında en önde gelen etkendir. Veri barındırma kapasiteleri ve hız konusunda, merkezi işlemci üzerindeki düşük kapasiteli ancak çok hızlı bir RAM olan cache belleklerle, kapasiteleri günümüzde inanılmaz boyutlara ulaşmış olan sabit disk sürücüler arasında yer alırlar ve bir çeşit tampon görevi görürler. İşletim sistemi, sabit sürücünün yavaşlığını gizlemek amacıyla, yakın gelecekte ihtiyaç duyulabilecek veriyi henüz ihtiyaç durumu ortaya çıkmadan sabit diskten sistem RAM'leri üzerine yükler ve gerektiğinde hızlı bir şekilde işlemcideki cache belleğe iletilmesini sağlar.

RAM'lerin sistem içindeki yerlerini tanımladıktan sonra simdi de teknolojinin ve erişim protokollerinin ortaya çıkardığı RAM türlerini inceleyelim.

RAM Çeşitleri

RAM'lerin, fiziksel yapıları ve çalışma prensipleri itibariyle mikroişlemcilerden hiç bir farkı yok. Tıpkı mikroişlemciler gibi, silikon üzerine işlenmiş çok sayıda transistörün, bu defa ağırlıklı olarak veri erişiminin kontrolü ve verinin saklanmasıyla ilgili belli işlevleri yerine getirmek amacıyla birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkmış ve nispeten daha az karmaşık olan elektronik yapılar. Bu yüzden mikroişlemci teknolojileriyle RAM teknolojilerini ilgilendiren konular tamamıyla ortak. RAM teknoljilerini süren hedef, mikroişlemcilerde olduğu gibi, daha küçük transistörler üretmek, bu sayede aynı büyüklükte bir silikon parçasına daha fazla transistör yani daha fazla işlev sığdırmak ve silikonun daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Bu amaca ulaşma yolunda karşılaşılan engellerin çoğu üretim teknolojilerindeki gelişmelerle aşılmakta olup geri kalan kısım ise geliştirilen daha akıllı algoritmalar ve protokollerle çözülüyor. İşte RAM türlerini bu protokoller belirliyor.

 

so_dimm.jpgdimm.jpg

 

Çoğumuz, SDR-RAM, DDR-RAM, DDR II RAM, RDRAM ve hatta artık mazi de kalmış olsa da EDO RAM gibi kısaltmaları duymuşuzdur. Bu kısaltmalar, RAM'e erişmek, yani RAM'den veri okumak ya da RAM'e veri yazmak için kullanılan protokol hakkında bize bilgi verir. Örnek olarak, günümüzde en popüler RAM türü olan DDR bellekleri verebiliriz. Buradaki DDR (Double Data Rate) kısaltması, çift veri hızlı bellekler anlamında kullanılıyor. Bir önceki nesil bellek türlerine isim veren SDR (Single Data Rate) kısaltması ise tek veri hızlı RAM'leri simgeliyor. Bu kısaltmaları daha detaylı açıklayabilmek için sonraki bölümlerde değineceğimiz bazı kavramları anlamak gerekiyor. Bu noktada, ön bilgi olarak söyleyebileceğimiz, DDR ve SDR kavramlarının senkron olarak çalışan, yani veri akışının bir saat işaretiyle düzende tutulduğu tip RAM'lerde, bir saat periyodu içinde gerçekleşen veri akış hızını belirttikleri olacaktır. RD-RAM ise RAMBUS firması tarafından geliştirilen RAMBUS veriyolu üzerinde çalışan, bazı yönlerden DDR'a benzeyen, İngilizce'deki 'RAMBUS Direct' kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir RAM türüdür.