SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun

LCD Monitörler Nasıl Çalışır Arıza Tespit ve Tamir İşlemleri


Add this to your website

 

CRT monitörlerden koltuğu devralan LCD teknolojisi hergün gelişmektedir.Bizde bu videolarımızda LCD monitörlerin nasıl çalıştığından başlayarak arıza durumlarında neler yapılması gerektiğine kadar hepsini inceleyeceğiz.

Image

 

Likit kristal 1888 yılında Avusturyalı bitkibilimci Fredreich Rheinizer tarafından keşfedildi. Sabunlu suya benzeyen bu yarı katı yarı likit madde 1960'lı yılların ortalarında farklı bir özelliği ile ön plana çıktı.

Dışardan verilen bir elektrik akımımile uyarıldığında likit kristaller, üzerinden geçen ışığın özelliğini değiştirebiliyordu.

TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.

Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.

Videolarımızda ilk olarak LCD ve CRT monitörlerde kullanılan teknolojileri ve çalışma mantığını ayrıntılı olarak göreceksiniz, bu anlatımlarda görüntünün LCD ekran kartımızdan çıkıp LCD monitörde oluşmasına kadar bütün aşamaları izleyeceksiniz sonrasında LCD ve CRT monitörleri karşılaştırarak aralarındaki farkları artıları eksileri değerlendireceğiz. Tanıtım ve karşılaştırma işlemlerini bitirdikten sonra LCD monitörler içindeki parçaları tek tek inceleyerek hangi işlere yaradığını ve arıza durumunlarında ne gibi hatalarla karşılaşacağımızı bunların çözümlerini öğreneceksiniz.

 

Monitör Nedir CRT ve LCD Monitörlerin Karşılaştırılması Arıza Tespit ve Tamiri
Detaylar:Lcd monitörler içindeki parçaların tanıtımı arıza durumda karışılaşılan sorunlar
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:24599
Tarih:28-04-2009

LCD ve CRT Monitörlerin Çalışma Teknolojileri
Detaylar:Lcd ve crt monitörlerin nasıl çalışdığını detayla şekilde izleyebilirsiniz.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:6199
Tarih:28-04-2009

LCD Monitörlerde Arıza Tespiti ve Nasıl Tamir Edilir
Detaylar:Lcd monitörlerin tamir edilişini izleyin öğrenin
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:47033
Tarih:28-04-2009