SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun

BIOS Nedir BIOS Ayarları Nasıl Yapılır


Add this to your website

bios nedir

BIOS'a koyduğunu şifrenizimi unuttunuz ? BIOS ayarlarınızı nasıl yedeklendiğini öğrenmek mi istiyorsunuz yada BIOS ayarlarınızı kurcalayıp içinden çıkılmaz duruma mı getirdiniz ve BIOS ayarlarınızı ilk günkü fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsunuz bütün hepsi videolarımızda.

 

Kaynak: egitim.pclabs.com.tr

BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

"Basic Input/Output System" (Temel Giriş/Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC nizin çalışması için gereken temel işletim sistemi olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakartınızın özelliklerini yönetebilmeniz/ kullanabilmeniz, diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. Daha kaba bir ifadeyle, bilgisayarınız açılırken genelde Press DEL to Enter SETUP ifadesine hitaben DEL tuşuna basarak girdiğiniz yazılımsal bölümdür.

BIOS ayarlarınızı yedekleyin güvenle saklayın
Detaylar:Karmaşık bios ayarlarına girdikten sonra bios güncellemesi ya da başka nedenle bios unuzun fabrika çıkışına dönmesi tüm o zahmete tekrar katlanmanız anlamına gelebilir. ayrıca sadece bios ta denemeler yapıyor da olabilirsiniz; iki farklı ayar tipi kullanıyorsanız bunlar arasında geçişi tek tek ayarları yaparak gerçekleştirmek gereksiz bir zahmet olacaktır. bu durumda, ayarlarınızı saklamanıza ve tek hamlede geri getirmeniza olanak tanıyan bios profillerini kullanma...
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:9267
Tarih:07-03-2010

BIOS ayarı ile bilgisayarınız istediğiniz saatte açılsın
Detaylar:Hemen tüm masaüstü bilgisayar anakartlarında, bilgisayarın çeşitli koşullarda kendiliğinden açılmasını sağlamak üzere bir ayar bulunur. bu koşullar farenin bir butonuna ya da klavyedeki bir düğmeye basmak, modemden gelen bir sinyal olabileceği gibi önceden ayarlanmış bir saat de olabilir.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:11285
Tarih:07-03-2010

Bilgisayarınıza BIOS tan şifre nasıl koyulur ?
Detaylar:Bilgisayarınıza şifre koymak, daha doğru bir ifadeyle parolayla korumak için birçok nedeniniz olabilir; güvenilmez bir ortamda bulunuyorsunuzdur ya da bilgisayarınıza kimin eriştiğini tamamen korumak istiyorsunuzdur belki. asus rampage ii extreme anakart üzerinde bios a parola tanımlama işlemini nasıl yapacağınızı anlattık; farklı anakart marka ve modellerinde farklı yerlerde olabilir ama genel fikir bu videoda gördüğünüz şekilde.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:10208
Tarih:07-03-2010

BIOS ayarlarınızı anakart üzerinden ilk haline getirin BIOS reset
Detaylar:Bazen daha önce bios a kaydettiğiniz parolayı unutur ve bilgisayarı açamazsınız ya da overclock yaparken sistemin dengesi bozulur ve siz isteseniz de açılmaz. bu gibi durumlarda denenmesi ilk gerekenlerden biri, bios ayarlarını varsayılan haline getirmektir. bu varsayılan ayarlar genellikle güvenli ayarlardır ve sistem sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi açılır. ayrıca daha önceden kaydedilmiş olan bios parolaları da bu şekilde silinebilir.
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:37671
Tarih:07-03-2010