SeyretÖğren | Boşa Seyretme Seyret Öğren!

Yazılım | İşletim Sistemleri | Grafik | Donanım - Network | Web Tasarım | Veritabanı | Teknoloji - İnternet | Program İncelemeleri | Oyun

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır


Add this to your website

bilgisayar temizlik

Dizüstü bilgisayarlar oraya buraya taşındıkları için çabucak kirlenme eğilimindedirler. Daha da ötesi, yeni tasarımlarda görülen parlak kaplama ya da açık renk bölgeler kirlenmeye ve kiri göstermeye daha da yatkın.

 

 

Kaynak: egitim.pclabs.com.tr

 

Dizüstü bilgisayarı nasıl temizlenir ?
Detaylar:Laptop notebook bilgisayarınızı temizleyin
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:11792
Tarih:01-07-2010

Klavye, fare ve monitörünüzü temizleyin
Detaylar:Klavye mouse ve monitörün temizliği nasıl yapılır
Ekleyen:guru
Beğenilme:
İzlenme:4443
Tarih:01-07-2010

 

Buraya bir-iki not eklemek gerek. Aslında videoda bir de tuşları çıkarıp altını temizleme kısmı vardı ama en deneyimli kullanıcılar için bile riskli bir işlem olduğundan çıkardık. Bilgisayarınızın kullanım kılavuzunda tuşların çıkarılabilmesiyle ilgili bir ifade varsa buna da teşebbüs edebilirsiniz. Öte yandan, dizüstü bilgisayarların tuşlarının altlarında çok hassas plastik parçalar vardır ve bunlar kolaylıkla kırılabilir. Kırılırsa yedeğini bulmak da zor olabilir ve 100$ gibi rakamlarla klavye satın almak durumunda kalabilirsiniz .

Bir not da seyyar satıcı tipi çok ucuz “bilgisayar temizleyiciler” için. Bilgisayarların “bej kutu”lar olduğu dönemlerde bu iddiayla satılan tuhaf şeyler görmüştük. Hala var mı bilmiyoruz ama yeni bilgisayarınıza kesinlikle bu tip aşındırıcı maddeleri uygulamayın.

Bu temizlik işlemi bir pazar günü yarım saat içinde yapılabilecek bir işlem. Özellikle klavyeyi yapmanızı öneririz; tuşları çıkarmak “sakat iş” gibi görünse de kolaydır ve zarar verebilmek için fazla dikkatsiz olmanız gerek. Bunun size geri dönüşü daha rahat çalışan bir klavye bile olabilir -zamanla biriken kir tuşlrın hareketini ağırlaştırmışsa temizlik sonrası rahatlama hissedeceksiniz.

Bir diğer hissedilir rahatlama da farenin ayak pedlerinden gelebilir. Genel kullanıma açık yerlerdeki, örneğin üniversitenin bilgisayar laboratuvarlarındaki farelerin altına bakarsanız birikmeyi çok daha dramatik ölçekte görebilirsiniz. Bu da farenin kullanımında hissedilir zorluk yaratabilir.

Bir de olur olmaz temizlik malzemesi sakın kullanmayın. Bu, çeşitli bileşenlerde renk atması ve çizilmelerden, monitörünüzün ekran panel yüzeyinde kalıcı hasara kadar varabilen sonuçlar doğurabilir. En iyisi özel temizleme solüsyonu, alkol-su karışımı, hiç olmazsa sadece ılık suyla nemlendirilmiş bez kullanmak.

Bilgisayar, bizden çok büyük beklentileri olmayan sadık bir çalışma arkadaşıdır. Fakat yine de bakımına özen göstermeliyiz. Bazı ufak detaylara dikkat ederek, ondan daha yüksek verim almamız mümkün.

Toz, sigara külü, yiyecek kırıntıları ve doğudan gelen güneş ışığı, bilgisayarı oluşturan donanımların en büyük düşmanıdır. PC'nin daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, en azından ayda bir kez temizlenmesinde yarar var. Fakat temizlik esnasında kullanacağınız malzemeleri seçerken de çok dikkatli olmalısınız. Eğer kuvvetli çözücüler kullanırsanız, donanımlara kalıcı zararlar verebilirsiniz.

Bu tip maddeler, sadece çok mecbur kalındığında kullanılabilirler; ama yine de daha doğal ve zararsız maddeler ile temizlik yapmak bilgisayarınızı korur. Her şeyden önce hatırlamanız gereken; temizliğe başlamadan önce bilgisayarınızı kapatmanız gerektiğidir. Hatta güç kablosunu bir süre için sökmeniz daha iyi olacaktır. Bilgisayarın yüzeyini nemli bir bezle silebilirsiniz. Ancak bilgisayar temizliği için özel bezler satıldığını bilmenizde de yarar var. Dilerseniz bir iki damla bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ama deterjan, kesinlikle bilgisayarın içine sızmamalıdır.